9. Dzień Pieroga w Krajnie już za nami!

9. edycja Dnia Pieroga w gminie Górno już za nami!

Dzień Pieroga to już niepisana tradycja naszej gminy. Co roku, mieszkańcy mają okazję skosztować pysznych pierogów, m.in. w wykonaniu KGW, czy GKG, przygotowanych w ramach konkursu na najsmaczniejsze pierogi gminy Górno. Każdego roku, uczestnicy konkursu, serwują odwiedzającym to święto, niesamowitą smakową przygodę, przygotowując pierogi z najróżniejszymi farszami.

Tegoroczne święto, podobnie jak poprzednie edycje, rozpoczął swoim wystąpieniem Wójt Gminy Górno, Pan Przemysław Łysak. Wraz z nim, na scenie mogliśmy wysłuchać przemówień Zastępcy Wójta, Pana Arkadiusza Kubca, Przewodniczącego Rady Gminy Górno, Pana Tomasza Tofila oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Irminy Maliszewskiej.

Dzień Pieroga to przede wszystkim wspomniany już konkurs na najsmaczniejsze pierogi gminy Górno. W tym roku udział w konkursie wzięło 10 uczestników. Jury konkursu w składzie: Krzysztof Słoń, Senator RP, Anna Kosmala, radna powiatu kieleckiego, Rafał Kasprzyk, przewodniczący regiony Polska 2050, Piotr Żołądek oraz Henryk Milcarz, radni sejmiku województwa świętokrzyskiego, pod przewodnictwem restauratorki, Pani Lucyny Janickiej, zdecydowało, że I miejsce w konkursie zajęły Panie z KGW Leszczynianki, które przygotowały przepyszne pierogi z brokułami i serem żółtym. II miejsce przypadło Panom z Gminnego Koła Gospodarzy, za przygotowanie własnej wersji pierogów ukraińskich, dodając do tradycyjnego przepisu polskiego boczku, trochę pikantnych przypraw i polewając danie przepysznym sosem grzybowym. III miejsce w konkursie zajął Pan Bartłomiej Kaczmarek, który przygotował pierogi z szarpaną wieprzowiną, cebulą, marchewką i podgrzybkami, podając danie na puree z groszku i uwaga, jadalnym mchu, w towarzystwie sosu grzybowego.

Wiele emocji dostarczył także, odbywający się konkurs na lepienie pierogów. W tym roku, zwyciężyła drużyna pod przewodnictwem starosty kieleckiego, Pana Mirosława Gębskiego, która ulepiła aż 39 pierogów. Dzień Pieroga to także szansa na zaprezentowanie się naszych lokalnych zespołów artystycznych i młodych artystów z gminy Górno. W niedzielę, na naszej scenie, mogliśmy podziwiać występy Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Górne Nutki”, Zespołu Śpiewaczego „Górnianecki”, czy też nowo powstałego Gminnego Zespołu Śpiewaczego, który wciąż pracuje nad swoją nazwą. Muzyczną oprawę wydarzenia zadbały także Panie z KGW Leszczyny, Panowie z GKG, Natalia Matuszewska ze Szkoły Podstawowej w Leszczynach, Oliwia Stępnik ze Szkoły Podstawowej w Krajnie oraz prowadzące wydarzenie, Pani Sylwia Ziółkowska z Gminnego Ośrodka Kultury w Górnie.

Na dzieci czekały także dodatkowe atrakcje, m.in. strefa dmuchańców, animacje prowadzone przez CUS, popcorn, wata cukrowa i lody.

Całe wydarzenie zakończyła zabawa taneczna prowadzona przez Zespół Vegas.

Dziękujemy wszystkim za udział, szczególnie KGW Krajno i Górno-Parcele za pomoc w organizacji i przygotowanie pysznego poczęstunku oraz jednostce OSP Krajno za techniczną pomoc w organizacji wydarzenia.

Do zobaczenia za rok!

Udostępni post na :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Skip to content