Dożynki 2016

21 sierpnia odbyło się doroczne święto rolników i plonów – Dożynki Gminne. Tradycyjnie rozpoczęto je Mszą Świętą w kościele pw. św. Wawrzyńca oraz barwnym korowodem na czele z Wójtem Gminy – Przemysławem Łysakiem, Starostami dożynek, księżmi, zaproszonymi gośćmi, pocztami sztandarowymi jednostek OSP z terenu gminy, radnymi i sołtysami, zespołami ludowymi oraz delegacjami niosącymi piękne wieńce.

W tym roku wieńce dożynkowe wykonało 10 sołectw, a starostami dożynek była Pani Bożena Mąchocka ze Skorzeszyc oraz Pan Piotr Szlufik z Bęczkowa. Uroczystości na Stadionie GKS Górno rozpoczęły się od przekazania chleba dożynkowego Wójtowi Gminy przez Starostów dożynek. Jak tradycja nakazuje Wójt podzielił sprawiedliwie ten chleb wśród zgromadzonych przed sceną mieszkańców gminy. Na widowni nie zabrakło znamienitych gości. Była min. Pani europoseł Beata Gosiewska, senator Krzysztof Słoń, poseł Anna Krupka, członek zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, Starosta Kielecki Michał Godowski, Wojskowy Komendant WKU Mirosław Smerdzyński, dyr. KRUS Jolanta Nowakowska, dyr. ŚODR w Modliszewicach Jarosław Mostowski.

W trakcie imprezy, na scenie wystąpili przedstawiciele poszczególnych sołectw. Mieli za zadanie ośpiewać wieniec dożynkowy i jak najlepiej go zaprezentować. Po zakończeniu prezentacji jury miało za zadanie wybrać najładniejszy z nich. Jurorom najbardziej spodobał się ten wykonany przez mieszkańców sołectwa Górno. Będzie on reprezentował naszą gminę na dożynkach powiatowych w Masłowie.

W czasie, gdy na scenie występował Zesół Pieśni i Tańca „Bęczkowianie”, dziecięcty zespół ludowy „Górne Nutki”, Zespół Śpiewaczy „Górnianecki”, Zespół „Niwa”, Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Górno i Gminne Koło Gospodarzy najmłodsi mogli do woli korzystać z urządzeń wesołego miasteczka czy poznać tajniki wsi na stoisku przygotowanym przez zagrodę edukacyjną z Ostoi Dworskiej. Dorośli z kolei delektowali się pyszną grochówką serwowaną wprost z kuchni polowej przez członków Gminnego Koła Gospodarzy.

Na specjalnie przygotowanych przez sołtysów stoiskach można było podziwiać okazałe warzywa z pól rolników gminy Górno. Nie zabrakło również konkursów z nagrodami dla najlepszych rolników oraz dla właścicieli najpiękniejszej posesji Woli Jachowej. Konkurs ten został zorganizowany z inicjatywy Pana Bogusława Cisielskiego, byłego prezydenta Kielc a obecnego mieszkańca Woli Jachowej. Miłym akcentem było również wręczenie przez wójta gminy pamiątkowych grawertonów z dziedziny kultury. Podziękowanie za kultywowanie kultury i tradycji ludowych Gminy Górno otrzymali Krystyna Mochocka, Marianna Jamrożek, Marianna Krzos, Ewa Siudajewska, Władysław Pedrycz i Bronisław Skowroński. Szczególną chwilą było również odznaczenie przez ppłk. Mirosława Smerdzyńskiego srebrnym medalem w dziedzinie obronności kraju Pani Marianny Grzegolec. Srebrny medal otrzymują rodzice, których co najmniej trzech synów służyło w wojsku.

Warto wspomnieć także o wspaniałej inicjatywie, czyli akcji zbiórki krwi, podczas której zarejestrowało się 81 osób. Krew oddały 64 osoby, co dało prawie 29 l. tego bezcennego leku. Organizatorzy zbiórki dziękują sponsorom, min. Wójtowi Gminy – P. Łysakowi, Radnemu Powiatowemu – G. Ciepieli oraz właścicielowi firmy DNCK – S. Zielińskiemu, wszystkich nagród i upominków dla krwiodawców.

Choć wydawało się, że deszczowa pogoda zakończy świętowanie tak się nie stało, gdyż przy dźwiękach muzyki można było potańczyć do późnych godzin wieczornych.

Organizatorami Dożynek byli:

Wójt Gminy Górno – Przemysław Łysak

Gminny Ośrodek Kultury w Górnie

Ochotnicza Straż Pożarna w Górnie

Udostępni post na :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Skip to content