Dzień Pieroga w Krajnie

W niedziele  4 października przy Gminnym Ośrodku Kultury Górno w  miejscowości Krajno–Parcele była zabawa i wiele się działo!

Po raz trzeci została zorganizowana impreza kulturalna pn. „Dzień Pieroga”, na którą przybyło wielu zaproszonych i szacownych gości. Podczas imprezy królowały pierogi z mięsem, pieczarkami, z borowikami, z gęsiną, mięsem i kapustą z prawdziwkami, jagodami i opiekane. Kalejdoskop smaków trzeciej edycji „Dnia Pieroga” pięknie oddaje wiersz napisany przez Bronisława Skowrońskiego „…są pierogi różnych wzorów, różnych kształtów i kolorów. Są pierożki różnej miary (…) są z pasztetem i serami, z mięsem, bobem i grzybami. Kapustą faszerowane i kaszanką nadziewane. Są też słodkie – truskawkowe, brzoskwiniowe i wiśniowe z jagodami i śliwkami(…) ”.                                 

W trakcie imprezy odbył się konkurs kulinarny na najsmaczniejsze pierogi, w którym wzięło udział   8 zespołów: KGW Górno- Parcele, KGW Krajno, KGW Leszczyny, KGW Radlin, KGW Skorzeszyce, KGW Wola Jachowa, Stowarzyszenie Ziemi Świętokrzyskiej „Warkocz”, KGW Lechowianki z Bielin. Oceny dokonało 5 osobowe jury w składzie: Anna Kotaś kucharz z Hotelu Tęczowy Młyn, Joanna Karwacka z Stanisław Golmento z Państwowej Inspekcji Pracy oraz z KRUS, Radny Stanisław Anioł. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, organizatorzy zadbali aby wszystko odbyło się anonimowo. Każdemu zespołowi został przypisany numerek. Jury oceniając pierogi znało jedynie numer potrawy a nie uczestnika. Zwycięskim zespołem okazało się KGW z Leszczyn, drugie miejsce zajęło KGW z Woli Jachowej a trzecie KGW z Radlina. Wszyscy uczestnicy konkursu na najsmaczniejsze pierogi zostali nagrodzeni. 

Kolejny konkurs wzbudził wiele emocji był to konkursu lepienia pierogów na czas. W tym roku w konkursie wzięli udział zaproszeni goście: marszałek woj. Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, senator Krzysztof Słoń, kandydat do senatu Kamil Suchański, kandydat do sejmu Anna Krupka. Uczestnicy dostali farsz i gotowe ciasto a ich zadaniem było ulepienie w ciągu 5 min. jak największej ilości pierogów. Najlepszy okazał się Pan Kamil Suchański, któremu udało się zrobić 29 pierogów. Nagrodą  w konkursie była miska pełna tych pysznych specjałów.

Kolejnymi konkursami były zorganizowany przez Pana Stanisława Golmento z Państwowej Inspekcji Pracy konkurs dotyczący bezpieczeństwa w gastronomi oraz rodzinny konkurs zorganizowany przez psycholog Małgorzatę Kołodziej z Gminnej Komisji Alkoholowej, która zaprosiła na scenę dzieci z rodzicami i zachęcała do chwalenia i mówieniu o zaletach, każdy kto sprostał zadaniu otrzymał  nagrodę.

Całej imprezie towarzyszył bogaty program artystyczny, który rozpoczął się przedstawieniem dzieci z grupy teatralnej Gminnego Ośrodka Kultury w Górnie pt. „Czerwony Kapturek”.

Na scenie prezentowały się wspaniałe zespoły i KGW z naszej gminy. Nie zabrakło zespołu NIWA z Bęczkowa, Zespołu Pieśni i Tańca Bęczkowianie, Zespołu Śpiewaczego Górnianecki oraz dziecięcego zespołu Górne Nutki. Panie z Kół Gospodyń: Górno–Parcele, Leszczyny, Skorzeszyce i Radlin uatrakcyjniły imprezę pięknymi wokalnymi występami. A Panie z KGW Wola Jachowa zachwyciły publiczność swoim kolejnym talentem – zaprezentowały skecz pt. „My kobiety”, który w satyryczny sposób przedstawił zalety kobiet. Późnym popołudniem wszystkich gości porwała do tańca Kapela z Kakonina, a imprezę zakończyła dyskoteka pod gwiazdami „ z hitami na czasie ”. Koło Gospodyń Wiejskich z Krajna swą wielką życzliwością ugościło pysznym poczęstunkiem zaproszonych gości.

Organizatorami tego wydarzenia był Wójt Gminy Górno Przemysław Łysak, Gminny Ośrodek Kultury  w Górnie, Koło Gospodyń Wiejskich z Krajna, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Lokalna Grupa Działania „Wokół Łysej Góry”.

Udostępni post na :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Skip to content