Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Modlitwą za ojczyznę, śpiewaniem patriotycznych pieśni, oddaniem hołdu tym, którzy przelali krew walcząc za naszą wolność. Tak 11 listopada uczciliśmy 103. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Obchody gminne Święta Niepodległości rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele w Górnie. Przybyły na nią władze samorządowe z wójtem Przemysławem Łysakiem na czele i przewodniczącym Rady Gminy Tomaszem Tofilem, radni, sołtysi, nie zabrakło strażaków z pocztami sztandarowymi oraz licznie zgromadzonych mieszkańców.

Podczas homilii proboszcz Marek Zawłocki podkreślał, jak ważne są dziś patriotyzm i miłość do ojczyzny.

Po mszy odbył się koncert patriotyczny, podczas którego można było posłuchać pieśni w wykonaniu: Michaliny Wojciechowskiej, Samuela Borka, Moniki Kozak-Wojciechowskiej oraz Mariusza Kozaka. Zagrała także Gminna Orkiestra Dęta. Na zakończenie wójt Przemysław Łysak, w krótkim przemówieniu odnosząc się do homilii, przyznał, jak ważny jest pokój w dzisiejszym czasie wzbierających ruchów nacjonalistycznych, skłócenia naszego kraju ze wszystkimi sąsiadami i partnerami, zarówno politycznymi, jak i gospodarczymi.

Po mszy zgromadzeni udali się przed pomnik pacyfikacji w Górnie, gdzie złożono kwiaty, zapalono znicze i odśpiewano hymn, a modlitwę za zmarłych odprawił ks. Zawłocki.

Druga część obchodów odbyła się w Leszczynach, gdzie wójt wraz z paniami z KGW Radlinianki złożył kwiaty przed pomnikiem poległych partyzantów z oddziału Wybranieccy. Następnie w świetlicy w Radlinie można było zobaczyć występ dzieci z miejscowej szkoły, które mimo awarii nagłośnienia zachwyciły zgromadzonych. Było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, a Radlinianki poczęstowały zgromadzonych żołnierską zupą „legionówką”.

Udostępni post na :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Skip to content