Festiwal Wiosny 2021 – Pomóżmy dzieciom wrócić do szkoły w Cedzynie

Festiwal wiosny rozpoczął barwny korowód z udziałem władz gminy, radnych, przedstawicieli Kół Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich oraz zaproszonych gości. Wiosenne, pogodne stroje i uśmiech nie schodzący z twarzy towarzyszył wszystkim uczestnikom przez całą imprezę. Atrakcji dla tłumów gości, którzy wypoczywali wtedy nad zalewem i mieszkańców gminy nie brakowało.Na początku wydarzenia organizatorzy skierowali kilka ciepłych słów dla wszystkich przybyłych w ten piękny niedzielny dzień nad zalew w Cedzynie. Soje przemówienia zabrali – Wójt Gminy Górno – Pan Przemysław Łysak, Przewodniczący Rady Gminy, Sołtys i Radny sołectwa Cedzyna – Pan Tomasz Tofil, Kierownik GOK Górno – Pani Irmina Maliszewska oraz Prezes Fundacji Magia Działania – Pan Adam Żebrowski.

Na scenie można było podziwiać artystyczne występy, zarówno wokalne jak i taneczne, które zobaczyć mogliśmy podczas bloku „Szkoły dla Szkoły”. Każda ze szkół z terenu gminy Górno wystawia swoich reprezentantów by pokazać ich talenty szerokiej publiczności. Swoimi występami zaszczycili nas także tancerze zespołu Impuls z Kieleckiego Teatru Tańca oraz niesamowity pokaz magii, prezentowany przez Pana Iluzjonistę. Kunszt artystyczny zaprezentowały również grupy działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Górnie: chór kameralny Cantus Puellis+, Gminny Zespół Pieśni i Tańca, dla którego był to sceniczny debiut, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Górna, grupa gitarowa oraz Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Górne Nutki. Koło Gospodyń Wiejskich Ekobabki pod opieką instruktora z GOKu rozgrzały swoim śpiewem publiczność wykonując zarówno największe przeboje z lat 80, jak i autorską piosenkę o Cedzynie. Punktem kulminacyjnym wydarzenia był spektakl “Dziewanna” w wykonaniu grupy teatralnej Scena Górna oraz występ Patrycji Michalskiej uczestniczki programu „Bitwa na Głosy” (drużyna Andrzeja Piasecznego), „Szansy na Sukces” oraz „The Voice of Poland.

W przerwach między występami ogromną popularnością cieszyły się loteria i licytacje, prowadzone przez Fundację Magia Działania, podczas których można było wylicytować między innymi koszulkę z autografami reprezentacji Polski w piłce ręcznej, piłkę z autografami zawodników Korony Kielce, a także trzy piłki z autografami szczypiornistów Łomży Vive Kielce oraz zawodników – Karola Bieleckiego i Krzysztofa Lijewskiego. Na licytację trafił także klubowy szalik GKS Góral Górno. Wszystkie przedmioty do licytacji pozyskał Gminny Ośrodek Kultury w Górnie przekazując Fundacji Magia Działania. Dodatkowo fundacja Magia Działania przekazała nagrody za udział w zbiórce – były to dwa rowery i basen. W zbiórkę zaangażowały się Ochotnicze Straże Pożarne z Górna i Leszczyn pływając łódką po zalewie z mieszkańcami. Koła Gospodyń Wiejskich i Gminne Koło Gospodarzy sprzedając swoje przysmaki zebrało 6196,78 zł. W sumie z licytacji i loteriady udało się zebrać 7 tysięcy 842 złote. Podliczając całą zbiórkę podczas Festiwalu Wiosny zebraliśmy równo 15 tysięcy 516 złotych i 61 groszy. Wszystkie zebrane fundusze zostały przekazane na odbudowę i wyposażenie spalonego budynku szkoły w Cedzynie.

Sporo działo się także poza sceną. Chętne osoby mogły wesprzeć zbiórkę poprzez udział w kiermaszu potraw wiosennych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i Gminne Koło Gospodarzy. Każdy mógł zarówno gorących zup, pierogów ale i wypieków i innych łakoci. Koła brały udział w konkursie kulinarnym pn. „Wiosenna przystawka”. Można było spróbować m.in. “Wiosenny smak Górna”, „Wigoru wiosennego” czy „Tatara z łososia w wiosennej odsłonie”- te przystawki okazały się być najlepsze. Na boisku do siatkówki pokazowy mecz rozegrali również występujący na co dzień w czwartej lidze siatkarze GKS Góral Górno. Chętni brali udział w warsztatach wicia wiosennych wianków przy stoisku Miejsca Aktywności Lokalnej, dla dzieci przypadły do gustu warsztaty mody recyklingowej zorganizowane przez Szkołę Podstawową z Woli Jachowej. Dużą atrakcją było również stoisko z fotolustrem, gdzie każdy mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Najmłodsi uczestnicy festiwalu równie chętnie podchodzili do wozu strażackiego, który mogli zwiedzić również wewnątrz. Zobaczyć jak jest on wyposażony, a nawet wejść na dach pojazdu gaśniczego.

Organizatorzy festiwalu dziękują wszystkim, prawie trzydziestu sponsorom i partnerom, dzięki którym wydarzenie to mogło się odbyć, a byli nimi:

Kopalnia Józefka – Jerzy Polakowski

Firma ubezpieczeniowa RUBMAR Rubak Marcin

Zakład Usługowy „MR-CAT” Marcin Rabajczyk

Salon Fryzjerski Free Style z Kielc

Dziękujemy również podmiotom zaangażowanym w organizację Festiwalu Wiosny:

Urząd Gminy Górno

OSP Górno

OSP Leszczyny

OSP Krajno

OSP Bęczków

GOPS – Miejsce Aktywności Lokalnej

KGW Ekobabki z Cedzyny

KGW Leszczynianki

KGW Radlinianki

KGW Korale Radostowej z Bęczkowa

KGW Krajno

KGW Górno-Parcel

eKGW Skorzeszanki

KGW Wola Jachowa

Gminne Koło Gospodarzy

Zespół Ośrodków Zdrowia w Górnie

Dziękujemy również Pani Monice Jóźwik za poprowadzenie tego ważnego dla nas wszystkich wydarzenia.

Z Całego Serca DZIĘKUJEMY <3

Patronat medialny nad Festiwalem Wiosny objęli:

miesięcznik Głos Górna

Echo Dnia