Gril’lowe – Biesiadowanie Majowe – idealny piknik rodzinny z okazji otwarcia Altany Biesiadnej w Skorzeszycach.

W minioną niedzielę w Skorzeszycach po raz pierwszy w Gminie Górno odbyło się wydarzenie pn. „Gril’love – Biesiadowanie Majowe” połączone z otwarciem Altany Biesiadnej. Tego dnia plac przy świetlicy wiejskiej tętnił życiem. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Na początku imprezy swoje przemówienia wygłosili: Wójt Gminy Górno – Pan Przemysław Łysak, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Górnie – Pani Irmina Maliszewska, Sołtys i Radny sołectwa Skorzeszyce – Pan Wiesław Janus, Radna sołectwa Skorzeszyce – Pani Sylwia Kubicka oraz Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Skorzeszanki – Pani Aldona Wolska. Wszyscy oratorzy wyrazili swój zachwyt powstającej inwestycji. W ten dzień odwiedzili nas również wspaniali goście: Mariusz Gosek – Poseł na Sejm RP, Mirosław Gębski – Starosta Kielecki, którzy przekazali mieszkańcom pozdrowienia oraz wyrazili podziw dla wspaniale zagospodarowanego terenu wokół świetlicy wiejskiej w Skorzeszycach.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy wiele atrakcji. Dzieci mogły poskakać na dmuchanej zjeżdżalni, wziąć udział w zabawach i animacjach prowadzonych przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury, a także odbyć przejażdżkę konną bryczką, której organizatorem był Pan Sołtys Wiesław Janus.

Wśród wystawców gościliśmy bloggera Maksymiliana Przybylskiego znanego z kanału Maks Gotuje z Natury, który gotując na ognisku przygotował dla wszystkich zalewają z użyciem czosnku niedźwiedziego. Zupa ta była wegetariańska, a wszyscy smakujący się w niej zachwalali wyrazisty smak potrawy. Chętni mogli asystować panu Maksowi podczas gotowania oraz podpytywać go o rozmaite przepisy i inspiracje kulinarne.

Kolejnym wystawcą cieszącym się wielkim zainteresowaniem bym pan Bartłomiej Kaczmarek z Osady Rękodzieła z Leszczyn. Na swoim stoisku przeprowadzał warsztaty rzeźby w drewnie oraz pokazywał wytwory rękodzielnicze z drewna i filcu.

Podczas biesiadowego grillowania nie zabrakło również występów artystycznych. W biesiadowym repertuarze usłyszeć mogliśmy Gminne Koło Gospodarzy oraz KGW Skorzeszanki, KGW Ekobabki z Cedzyny, KGW Leszczynianki oraz Zespół Śpiewaczy Górnianecki. Podczas wszystkich występów zgromadzonym przy Świetlicy Wiejskiej w Skorzeszycach towarzyszył śpiew i taniec. Wyrazy uznania kierujemy również do dzieci występujących podczas „Gril’love”. Podczas niedzielnego popołudnia zaprezentowali się uczestnicy zajęć języka angielskiego, który wykonani piosenkę „I love the mountains”. Zobaczyć mogliśmy również zespół Team Kids – uczestników zajęć tanecznych, którzy specjalizują się w street dance. Obydwie grupy działają przy Świetlicy Wiejskiej w Skorzeszycach.

Dużym powodzeniem cieszyła się zbiórka krwi zorganizowana przez Fundację Magia Działania, którą koordynował fundator fundacji – Pan Adam Żebrowski. W sumie udało się zebrać prawie 15 litrów krwi. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, za hojność i podzielenie się tym bezcennym darem z potrzebującymi.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „Majowe Święto w Mojej Małej Ojczyźnie”, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury. Konkurs ten zorganizowany był z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wszystkie plastyczne prace konkursowe mogliśmy zobaczyć w namiocie. Oprócz prac konkursowych wystawione zostały również rzeźby papierowe wykonane przez uczestników zajęć plastycznych ze Skorzeszyc.

Nikt, kto uczestniczył w grillowaniu nie wyszedł głody! GOK Górno oraz KGW Skorzeszanki przygotowali dla wszystkich poczęstunek. Przy stoiskach grillowych mogliśmy delektować się szaszłykami, kiełbaskami oraz ziemniaczkami. Każdy mógł dobrać dodatki oraz sosy wedle własnych upodobań kulinarnych. Oprócz dań z grilla mogliśmy delektować się przepysznymi ciastami, sałatkami oraz różnymi przystawkami. Z pewnością wydarzenie to było istnym rajem dla smakoszy. Na zakończenie Kapela Gminnego Koła Gospodarzy porwała wszystkich do wspólnej zabawy. Przy skocznej muzyce ludowej i biesiadnej każdemu nogi same rwały się do tańca.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Gminy Górno za tak liczne przybycie na nasza majówkową biesiadę, dziękujemy Kołom Gospodyń Wiejskich oraz Gminnemu Kołu Gospodarzy za zaangażowanie oraz aktywny udział w wydarzeniu. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Koła Gospodyń Wiejskich Skorzeszanki za gościnę i ciepłą atmosferę.

Bez wątpienia impreza ta na stałe wpisze się w grafik stałych wydarzeń kulturalnych w naszej gminie.