“Opowieść jako żywa” – wyjątkowe widowisko historyczne już w tę niedzielę na Świętym Krzyżu

Wyjątkowe widowisko historyczne już w tę niedzielę na Świętym Krzyżu

To będzie prawdziwy powrót do przeszłości.

W najbliższą niedzielę, 21sierpnia cofniemy się w czasie o cztery stulecia, do epoki znanej nam zpodręczników do historii. A to za sprawą

W tym roku zorganizowane zostanie ono zokazji 410. rocznicy urodzin księcia wojewody Jeremiego Wiśniowieckiego.

O godz. 11.30 rozpocznie je Msza Święta w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu.

– Po nabożeństwie, o godzinie 13.00 na błoniach Świętego Krzyża rozpocznie się widowisko historyczne, przygotowane przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Przedstawiony zostanie żywot Jeremiego Wiśniowieckiego. Jednocześnie będą pokazy husarii, moda dworska – mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie Mirosław Gębski, starosta kielecki.

Całe wydarzenie ma przypominać, że właśnie w kryptach na Świętym Krzyżu spoczęło ciało Księcia, uznawanego za wybitnego dowódcę i znamienitego obrońcę Zbaraża.

– Jeremi Wiśniowiecki był wielką postacią w historii i to, że jest pochowanyna Świętym Krzyżu, to pociąga za sobą zainteresowanie wielu turystów, pielgrzymów. Chętnie tu przybywają – mówi ociec Marian Puchała, superior Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu. Podczas niedzielnego widowiska rekonstruktorzy z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, miłośnicy militariów i kultury polskiej XVII wieku zaprezentują widowisko “Żywot Jeremiego Wiśniowieckiego”, przybliżą też historię polskiej husarii.

– Militaria to będzie największa atrakcja, a zwłaszcza nasza husaria, którą pokażemy. Dziesięć koni husarskich zaprezentuje się na Świętym Krzyżu. W pierwszej odsłonie będziemy prezentować husarię polską z jej początków,czyli z czasów bitwy pod Olszą w 1514 roku, kiedy polska husaria była jeszcze jazdą lekką. Nie miała pancerzy, hełmów. W drugiej odsłonie pokażemy husarię taką, jaka walczyła w bitwie pod Beresteczkiem, której jednym zgłównych bohaterów był książę Jeremi Wiśniowiecki – zdradził kasztelan KarolBury z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

W programie zaplanowano husarski turniej konny, pokaz musztry paradnej i bojowej halabardników, gonitwy. Zobaczymy rycerzy zakutych w stal ipancerze, z szyszakami, koncerzami, szablami i kopiami. Będzie też pokazmody dworskiej, tańców z epoki i muzyki barokowej. Widowisku towarzyszyć będzie wykład prof. Krzysztof Brachy, który rozpocznie się o godz. 14.00.

– Ten wykład pt. “Święty Krzyż skarbnicą historii. Od Bolesława Krzywoustegodo Księcia Jeremiego” będzie wykładem, który przedstawi to, co najistotniejsze, a więc te walory Świętego Krzyża, jego powiązania zpostaciami historycznymi – zapowiedział Tomasz Pleban, wicestarosta  kielecki.Wstęp na wydarzenie jest wolny. Na czas jego trwania wokół Świętego Krzyża wprowadzone zostaną udogodnienia dla przyjeżdżających. Wyznaczone będ ąparkingi i drogi dojazdowe.

Patronat honorowy nad widowiskiem “Opowieść jako żywa.” objął PrezydentRzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

A tak to wyglądało rok temu: