Udany Dzień Pieroga w Krajnie

W minioną niedzielę, 2 października, na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Krajnie-Parcelach odbył się po raz ósmy Dzień Pieroga. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Pan Wójt Przemysław Łysak, Gminny Ośrodek Kultury w Górnie oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Krajna. Święto to przyciągnęło wielu smakoszy lokalnych wyrobów. Na stoiskach Kół Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z gminy Górno można było skosztować wielu różnych pierogów, w wielu wariacjach smakowych. Jak co roku odbył się konkurs na najsmaczniejsze pierogi, do którego zgłosiło się dziewięć zespołów : KGW Radlinianki, KGW Ekobabki z Cedzyny, KGW Górno Parcele, KGW Krajno, KGW Leszczynianki, KGW Skorzeszanki, KGW Wola Jachowa, Gminne Koło Gospodarzy, Klub Seniora w Radlinie. Komisja Konkursowa w składzie:

Przewodnicząca – Lucyna Janicka – instruktor, szkoleniowiec, od kilkunastu lat związana z gastronomią,

BigBoy -Mateusz Borkowski – gwiazda programu Gogglebox,

Maciej “Canton” Piotrowski – założyciel i członek zespołu muzycznego Letni

Krzysztof Słoń – Senator RP

Piotr Wawrzyk – wiceminister spraw zagranicznych, nie miała łatwego zadania, gdyż pierogi oprócz tego, że były przepięknie podane to jeszcze każdy z nich smakował wyjątkowo i zachwycał kubki smakowe.

Ostatecznie przyznano następujące nagrody:

I miejsce dla KGW Ekobabki z Cedzyny za śliwkowe pierogi z czekoladową pestką,

II miejsce dla Gminnego Koła Gospodarzy za pierogi z borowikami,

III miejsce dla KGW Leszczyny za pierogi z dynią.

Nagrody i pamiątkowe dyplomy wszystkim uczestnikom konkursu wręczyli: Wójt Przemysław Łysak, Wice wójt – Arkadiusz Kubiec, Przewodniczący Rady Gminy – Tomasz Tofil oraz Dyrektor GOK – Irmina Maliszewska.

Oprócz doznań smakowych na uczestników czekały liczne występy grup artystycznych działających przy Gminnym Ośrodku Kultury oraz zespołów ludowych z gminy Górno. Zaprezentowały się dzieci z grup tanecznych: Team Kids ze Skorzeszyce, Hip-Hop TEAM z Górna oraz CHEER Górno. Następnie kolejni artyści uświetnili czas swoimi występami: Młodzieżowa Orkiestra Dęta, grupa gitarowa, chór Cantus Puellis+. Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Górne Nutki, Górnianecki, ZPiT Bęczkowianie oraz Gminne Koło Gospodarzy zabawiali zebraną publiczność „na ludową nutę”. Swój debiut na scenie miał Klub Seniora w Radlinie, który został zakończony gromkimi brawami. Gościnnie na scenie zaprezentowały się Małe Skrzypeczki – działające przy Akademii Młodych Talentów w Kielcach, które swym występem oczarowały publiczność.

Dużo emocji wzbudził konkurs lepienia pierogów, w którym wzięli udział Arkadiusz Kubiec, BigBoy -Mateusz Borkowski, Maciej “Canton” Piotrowski, druh z OSP Krajno.

Publiczność dopingowała swoich faworytów okrzykami i brawami.

Na każdego zawodnika czekało ciasto, farsz oraz mąka. Zadaniem uczestników było wykanie jak najwięcej pierogów w określonym czasie. Konkurs wygrał Arkadiusz Kubiec, wicewójt Górna. Pozostali konkurenci: Big Boy, Maciej “Canton” Piotrowski oraz druh OSP Krajno – ex aequo drugie miejsce.

Najmłodsi uczestnicy Dnia Pierogi mogli skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni, animacji prowadzonych przez Centrum Usług Społecznych oraz konkursów prowadzonych przez OSP Krajno. Całą imprezę zakończyła dyskoteka prowadzona przez DJ Trey Vinter. W godzinach 12:00-16:00 prowadzona była zbiórka krwi, którą organizowała Fundacja Magia Działania wraz z gminą Górno.

Pragniemy podziękować Firmie Kisiel za użyczenie namiotów wystawowych oraz Pizzerii Imperio z Krajna za ufundowane vouchery.

Dzień Pieroga w Krajnie możemy zdecydowanie zaliczyć do bardzo udanych.

Do zobaczenia za rok.