Władysław “Ptosek” Pedrycz otrzymał Honorową Świętokrzyską Nagrodę Kultury

28.10.2021 w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach odbyła się Gala Świętokrzyskiej Nagrody Kultury. Nagrodę honorową otrzymał nasz wspaniały artysta – Władysław Pedrycz “Ptosek”. Nagroda została przyznanu Panu Władysławowi za całokształt działalności artystycznej. Podczas tej niezwykłej uroczystości obecny był również Pan Wójt Przemysław Łysak, Kierownik GOK Górno Irmina Maliszewska oraz córka Pana Władysława. 

Władysław Pedrycz to muzykant grający na akordeonie, bębnie, harmonijce ustnej, autor powszechnie lubianych tekstów piosenek i przyśpiewek. Gra od 15 roku życia. W czasie 55 lat działalności artystycznej współpracował z wieloma zespołami ludowymi. Od wielu lat współpracuje z GOK Górno oprawiając artystycznie ważne uroczystości, a będąc członkiem społeczności bęczkowskiej, przez kilkanaście lat rokrocznie kultywował lokalną tradycję w grupie „Apostołów”, czyli „Śnieguściarzy”. Na przełomie 1997/98r. własnoręcznie wykonał stroje i odtworzył scenariusz przedwojennego widowiska „Herody”, w którym grał jedną z ról.

W 1999r. “Ptosek” był współzałożycielem Zespółu Pieśni i Tańca „Bęczkowianie”, z którym odnosił liczne sukcesy. Oprócz nagród na Buskich Spotkaniach z Folklorem, zespół zdobywał nagrody I, II i III stopnia na przeglądach w: Polanicy Zdroju, Śladkowie, Szydłowcu, Kielcach, Chmielniku czy Nowej Słupi na Dymarkach. „Bęczkowianie” wielokrotnie występowali przed szeroką publicznością podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka. Jednak największym ich sukcesem był zaszczyt uczestniczenia w Dożynkach Prezydenckich w Spale, występ w Sejmie RP, udział w Zjeździe Kółek Rolniczych w Sali Kongresowej Pałacu Kultury w Warszawie oraz promocja zarówno gminy jak i regionu świętokrzyskiego na 52 Forum Rolnictwa Europejskiego w Krakowie. Przez wiele lat Władysław Pedrycz udzielał instruktażu Zespołowi Śpiewaczemu „Żermoszczaki” oraz „Lubrzanka”, był także członkiem chóru „Masłowianie”.

Władysław Pedrycz współpracuje także z Muzeum Wsi Kieleckiej. Od wielu lat promuje naszą kulturę ludową wraz z Zespołem „Niwa” organizując spotkania regionalne w szkołach, Domach Starców. Zbierają historie od ludzi, obserwują i tworzą jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne „godki spod Łysicy”, coś w rodzaju kabaretu. Dzielą się rolami, przyśpiewują. Wiedząc, jak ważne jest ocalenie od zapomnienia tradycji gawędziarstwa, legend, starych zwyczajów i obrzędów, zespół ściśle współpracuje z Radiem Kielce i regionalną telewizją udzielając licznych konsultacji.

„Ptosek” w wieku 70 lat nagrał pierwszą indywidualną płytę z piosenkami, których jest autorem tekstu i wykonawcą.

Władysław Pedrycz to artysta, który wnosi ogromny wkład w pielęgnowanie i upowszechnianie zanikających tradycji ludowych w regionie świętokrzyskim. Przybliża i przekazuje młodemu pokoleniu tradycje ludowe. Reprezentuje folklor świętokrzyski na wszelkiego rodzaju przeglądach i konkursach, przedstawia naszą odrębność kulturową, która jest bezcenna nie tylko dla naszego regionu, ale także dla całej kultury narodowej, stanowiąc jej integralną całość. Władysław Pedrycz jest społecznikiem, który nigdy nie odmawia i zawsze chętnie wspiera działania promujące naszą świętokrzyską kulturę ludową, wnosi ogromny wkład w pracę w zakresie dziedzictwa świętokrzyskiej kultury.

 

Udostępni post na :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Skip to content