Gminne Koło Gospodarzy

5 marca 2016 w świetlicy w Radlinie spotkali się: Janusz Forma i Janusz Bednarz z Radlina,Stanisław Anioł z Leszczyn, Czesław Staszewski, Kazimierz Dziewierz i TomaszTofil z Cedzyny, Dariusz Wzorek i Bronisław Skowroński z Bęczkowa, Leszek Pióro i Wiesław Białogoński z Górna, Wiesław Kaleta z Woli Jachowej i Grzegorz Ciepiela ze Skorzeszyc. Podczas spotkania z wójtem Przemysławem Łysakiem i Stanisławem Golmento ze Świętokrzyskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych założyli pierwsze w województwie świętokrzyskim Gminne Koło Gospodarzy.

Stanisław Golmento, który w swoim życiu pomagał założyć nie jedno Koło Gospodyń Wiejskich, nie krył zaskoczenia taką inicjatywą. Wśród członków założycieli są osobyz różnych miejscowości, różnych zawodówi pełniące różne funkcje społeczne – między innymi ogrodnicy, rolnicy, przedsiębiorcy,sołtysi, radni, strażacy, kucharze, emerycii studenci. Wszyscy w jednym wieku- dojrzałym.

Jest to jedyne koło w Polsce zrzeszające samych mężczyzn. Koło działalność swoją kieruje przede wszystkim na tradycje regionu świętokrzyskiego, tj. krzewienie folkloru muzycznego. Panowie śpiewają przy akompaniamencie akordeonu i bębna. Koło bierze czynny udział w imprezach organizowanych na terenie gminy Górno, a także uczestniczy w imprezach powiatowych i wojewódzkich.

Panowie swój warsztat wokalny szlifują podczas regularnych spotkań. Wykazują się kreatywnością, nie boją się wyzwań. Sami piszą teksty swoich piosenek. Budzą nie lada atrakcję wśród kół w województwie.

Oprócz krzewienia muzyki ludowej i ukazywanie jej młodszemu pokoleniu, Panowie są świetnymi kucharzami, niejednokrotnie konkurowali w konkursach kulinarnych z paniami z KGW m.in. podczas „Dnia Pieroga” w Krajnie. Ich przepisy na regionalne dania można znaleźć w książce kucharskiej „ Świętokrzyskie Smaki”.

Przewodniczącym Gminnego Koła Gospodarzy w Górnie został Janusz Forma, zastępcą Czesław Staszewski, sekretarzem Stanisław Anioł, a skarbnikiem Janusz Bednarz.

Nagrody:

  • III miejsca w konkursie na najsmaczniejszą zalewajkę podczas "Święta Zalewajki" w Hucie Szklanej,            23 lipca 2017 r.
  • I miesce w konkursie kulinarnym na najsmaczniejsze pierogi podczas imprezy "Dzień Pieroga" w Krajnie,      1 października 2017 r.
  • II miejsce w Drugim Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, Bęczków 2018 r.

 

REALIZOWANE PROJEKTY

nck.jpg

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

zobacz wszystkie

NASZE FILMY

GORNO

GOK