Muzyczny weekend w sercu Mazur

Na wystawie zostanie zaprezentowanych kilkanaście wielkoformatowych obrazów autorstwa Jonasa Gasiūnasa, współczesnego litewskiego artysty. Gasiūnas pracuje w unikalnej technice, wykonując rysunki na płótnach o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych za pomocą sadzy z płomienia świecy. Jego autorska technika jest połączeniem malarstwa, rysunku i pisma, stanowi też silne nawiązanie do współczesnego graffiti, a także neolitycznych malowideł naskalnych.

Jonas Gasiūnas urodził się w 1954 na Syberii w rodzinie litewskich zesłańców. Do kraju cała rodzina wróciła dopiero w 1960. Pomimo licznych szykan, jakie dotykały Gasiūnasów w Litewskiej SRR, Jonas ukończył liceum plastyczne i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Dziś jest profesorem tej uczelni i dziekanem Wydziału Malarstwa, laureatem Litewskiej Nagrody Państwowej w dziedzinie sztuki i wielu innych wyróżnień. Na Litwie jest artystą znanym i uznanym.

Zadebiutował na przełomie lat 80. i 90. XX wieku jako neoekspresjonista. Jego obrazy z tego okresu są przykładem dialogu młodego malarza z tradycją ekspresjonizmu litewskiego, ale przede wszystkim nawiązują do transawangardy zachodnioeuropejskiej. Był litewskim „nowym dzikim”. W 1998 rozpoczął pracę przy użyciu całkowicie oryginalnej techniki. Za pomocą sadzy z płomienia świecy wykonuje wielkoformatowe rysunki na płótnie, na bazie akrylowej podmalówki. Dzięki temu malowidło zyskuje kilka planów i tym samym przestrzenność, trudną do osiągnięcia innymi środkami. Ta specyficzna technika jest połączeniem malarstwa, rysunku i pisma, stanowi też silne nawiązanie do współczesnego graffiti, ale także neolitycznych malowideł naskalnych.

Phasellus ornare, ante vitae consectetuer consequat, purus sapien ultricies dolor, et mollis pede metus eget nisi. Praesent sodales velit quis augue. Cras suscipit, urna at aliquam rhoncus, urna quam viverra nisi, in interdum massa nibh nec erat.

Udostępni post na :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Skip to content