OSP Leszczyny w KSRG

19 maja 2016 roku w Sandomierzu odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Uroczystości rozpoczęły się w Bazylice Katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Eucharystią pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, koncelebrowaną przez strażackich kapelanów. Wzięli w niej udział strażacy Państwowej Straży Pożarnej i druhowie ochotniczych straży pożarnych, którzy przybyli w tym dniu do Sandomierza.Druga część wojewódzkiego święta strażackiego odbyła się na sandomierskim rynku, gdzie zgromadziły się poczty sztandarowe, strażacka kompania reprezentacyjna, kompanie wystawione przez strażaków ochotników by uczestniczyć w uroczystym apelu, w którym także wzięli udział wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP, brygadier Adam Czajka, Z-ca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, st. bryg. Robert Sabat, Komendant Miejski PSP w Kielcach, st. Bryg. Sylwester Hamera oraz przedstawiciele władz samorządowych. Podczas uroczystości wyróżniono osoby, które dokonały bohaterskich czynów, popularyzowały ochronę przeciwpożarową oraz wyróżniły się w szczególny sposób w służbie. Wręczono odznaczenia państwowe, medale strażackie, wyróżnienia za wzorowąi długoletnią służbę pożarniczą oraz awanse na wyższe stopnie służbowe. Wśród gości obecnych na uroczystości nie zabrakło także wójta gminy Górno, Pana Przemysława Łysaka, radnego wsi Leszczyny Pana Stanisława Anioła, którzy wraz z przedstawicielami OSP Leszczyny przybyli do Sandomierza, gdyż po raz pierwszy podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka obyła się ceremonia wręczenia jednostkom OSP aktów o włączeniu ich do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG).Na mocy decyzji komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 2 maja 2016 r.6 jednostek OSP z terenu naszego województwa zostało włączonych do KSRG. Wśród nich znalazła się również jednostka z terenu naszej gminy, OSP Leszczyny.

Wszystkie OSP na terenie Gminy Górno traktuję jednakowo, wszystkie mają wybudowane nowe remizy i garaże, wszystkie mają odnowiony tabor samochodowy wreszcie wszystkie, a to niespotykane w kraju, są w KSRG. Ważne dla jednostek decyzje, również ta, podejmowane są przez Zarząd Gminny OSP, gdzie są reprezentanci każdej jednostki – to wszystko mówi dumny ze strażaków Wójt gminy, Przemysław Łysak. Dla OSP Leszczyny należało się to wyróżnienie za ich trudną pracę na rzecz ludzi – dodaje.

W dalszej części uroczystości uhonorowano strażaków, którzy wykazali się poświęceniemi dużym zaangażowaniem w niesieniu pomocy, wśród nich znalazł się również kapelan kieleckich strażaków, ksiądz Łukasz Zygmunt. Nagrodzonym zostały wręczone “Dyplomy Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP”.Dumy z bycia strażakiem nie kryje Prezes OSP Leszczyny, Pan Piotr Gil, który po uroczystości mówi, iż dzisiejsza Ochotnicza Straż Pożarna, szczególnie ta działająca w ramach KSRG to profesjonalizm, to system powiadamiania i kierowania. Aby to wszystko razem funkcjonowało niezbędny jest odpowiednio przeszkolony i wyposażony zespół. To ludzie tworzą jednostkę kosztem prywatnego życia i odpoczynku. Dlatego dziś, w szczególny sposób pragnę im za to wszystko podziękować.

Po przemówieniach zaproszonych gości odbyła się defilada pododdziałów jednostek strażackich oraz parada wozów gaśniczych i ratowniczych. Tym efektownym akcentem zakończono uroczystości w Sandomierzu.

Udostępni post na :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Napisz do Nas

Masz pytania napisz do nas wiadmość
Aktualności
Skip to content