Pierogowe Święto w Krajnie!

1 października przy Gminnym Ośrodku Kultury w Krajnie- Parcele odbyła się po raz piąty impreza „Dzień Pieroga”. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Pan Wójt Przemysław Łysak, Gminny Ośrodek Kultury w Górnie oraz Koło Gospodyń Wiejskich Krajno.

Święto to przyciągnęło wielu smakoszów pierogów, których w tym dniu nie brakowało, a także miłośników muzyki folklorystycznej i ludowej. Tego dnia rozdano ponad 5000 pierogów. Głównym punktem imprezy był konkurs na najsmaczniejsze pierogi, do konkursu zgłosiło się dziewięć zespołów: KGW Cedzyna, KGW Górno – Parcele, KGW Krajno, KGW Radlinianki, KGW Skorzeszyce, KGW Wola Jachowa, Gminne Koło Gospodarzy, Zespół Pieśni i Tańca Bęczkowianie, Stowarzyszenie Ziemi Świętokrzyskiej „Warkocz”. Nie lada zadanie miała komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca jury, dyrektor żłobka gminnego w Radlinie – Anna Daszko , Małgorzata Kozubek – Prezes Powiatowego Koła Sołtysów, Barbara Wołczyk – kierownik referatu Budownictwa, Geodezji i Rozwoju Infrastruktury w gminie Górno oraz Zdzisław Szlufik – mieszkaniec gminy Górno

Po degustacji i obradach ogłoszono: I miejsce zdobyło Gminne Koło Gospodarzy w Górnie, II miejsce KGW Skorzeszyce, III miejsce KGW Radlinianki. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Główną nagrodą  tegorocznego konkursu był ogromny wałek ufundowany przez Pana Wójta.

Oprócz doznań smakowych na scenie trwały występy artystyczne zespołów z terenu Gminy Górno. Zaprezentowały się dzieci z grupy gitarowej GOK oraz Młodzieżowy Chór Żeński, które podbiły serca publiczności i otrzymały gromkie brawa. Na scenie nie zabrakło Zespołu Pieśni i Tańca Bęczkowianie, KGW Krajno, KGW Skorzeszyce, KGW Leszczyny, Zespołu dziecięcego Górne Nutki, Zespołu Śpiewaczego Górnianecki. Do tańca zaprosiło nas KGW Radlinianki i Gminne Koła Gospodarzy, którzy zgromadzili przed sceną dużą liczbę osób.

Dużo emocji wzbudził konkurs lepienia pierogów, w którym wzięli udział: Senator Krzysztof Słoń, Prezes Gminnego Koła Gospodarzy Janusz Forma, Lider Zespołu Pieśni i Tańca Bęczkowianie Bronisław Skowroński oraz Gospodynie ze Skorzeszyc. Na każdego zawodnika czekało ciasto, farsz, mąka. Mistrzem w lepieniu pierogów okazał się Senator Krzysztof Słoń, zdobywając uznanie całej publiczności zgromadzonej na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury.

Podczas tego pysznego święta nie zabrakło podziękowań i gratulacji. Listy gratulacyjne z rąk Pana Wójta i Prezesa Gminnego Zarządu OSP w Górnie Wiesława Kalety otrzymała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Górna za zdobycie III miejsca podczas Powiatowych Zawodach Strażackich w Strawczynku. Pamiątkowy dyplom otrzymał prezes OSP w Górnie Arkadiusz Grzegolec, a podziękowania opiekunowie druhów: Marcin Siciarski i Zdzisław Grzegolec.

Podziękowania z rąk Pana Wójta otrzymało również Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Radlina i Gminy Górno za zaangażowanie w pomoc przy rozdawaniu żywności na terenie gminy Górno. Powędrowało ono na ręce prezesa Małgorzaty Kmiecik i v-ce prezesa Stowarzyszenia Wiesławy Obary.

Podziękowanie otrzymało również Gminne Koło Gospodarzy za wyjątkowe i niepowtarzalne w skali regionu i kraju działania kulturowe, promujące Gminę Górno. A specjalny Poradnik Prezesa Pan Wójt przekazał na ręce Janusza Formy – prezesa GKG.

Podczas „Dnia Pieroga” można było honorowo oddać krew, gdyż od godziny 12.00 trwała zbiórka krwi przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Kielc. Dawców Krwi, którzy oddali krew było 43. Po zakończonej zbiórce nastąpiło losowanie nagród spośród wszystkich osób, które podczas letniej zbiórki oddawały krew. A było to możliwe na Festynie w Woli Jachowej, Bęczkowie, podczas Gminnych Dożynek i Dnia Pieroga. Szczęśliwcy odjechali tego wieczoru rowerem ufundowanym przez Radnego Powiatowego Grzegorza Ciepiela i motoroweru ufundowanego przez Wójta Przemysława Łysaka.

Imprezę zakończyła zabawa z Kapelą Łysogórską, którą docenił specjalnym podziękowaniem Pan Wójt za zaangażowanie, upowszechnianie dorobku kulturalnego i działalność na terenie Gminy Górno.

Udostępni post na :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Skip to content