Święto Konstytucji – 3 Maja

We wtorek 3 maja obchodzić będziemy Święto Konstytucji. Zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. – spisaną ustawą tego typu. Konstytucję 3 Maja uchwalono w najbardziej sprzyjających dla uchwalenia pierwszych dniach maja, gdyż większość posłów opozycji, sprzeciwiających się konstytucji była jeszcze na urlopie wielkanocnym. Aby nic nie przeszkodziło w uchwaleniu ustawy, zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Po siedmiogodzinnych obradach, ignorując protesty opozycji, konstytucję przyjął sejm a następnie podpisał król. Autorami Konstytucji 3 Maja byli: król Stanisław August Poniatowski , Ignacy Potocki , Hugo Kołłątaj , któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje.

Senat RP w uchwale z dnia 12.02.2004 ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. Święto ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 2 maja jest obchodzony jest również jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały oraz czerwony. Na flagach układa się je w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Górny pas jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.W 1919 roku biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe.

Wytyczne wyglądu oraz sposobu eksponowania flagi narodowej:

1. Flaga Polski składa się z dwóch równoległych pasów tej samej szerokości ułożonych poziomo (białego i czerwonego).

2. Stosunek boków flagi w orientacji poziomej wynosi 5:8.

3. W przypadku ekspozycji pionowej pas biały musi znajdować się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.

4. Flaga musi być czysta nie może być ani pomięta ani

5. Flaga nigdy nie powinna dotykać masztu przy podstawie ani podłogi przypadku ekspozycji wewnętrznej.

6. W przypadku eksponowania większej ilości flag pierwszeństwo ma zawsze flaga gospodarza. Pozostałe zaś flagi – na przykład unijna – powinny być eksponowane po lewej stronie flagi biało-czerwonej.

Udostępni post na :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Skip to content