Kiermasz Wielkanocny – Pierwszy w Gminie Górno

W sobotę 9 kwietnia 2022 na gminnym Placu Targowym w pięknej scenerii Kamieniołomu „Małej Kadzielni” odbył się pierwszy w naszej Gminie Kiermasz Wielkanocny.

Zgromadzone Koła Gospodyń Wiejskich promowały własne wyroby zarówno rękodzielnicze jak i kulinarne. Przechodnie kupowali zarówno wielkanocne stroiki, palmy, ozdoby jak i smakołyki. Oczywiście oprócz KGW obecni byli również przedsiębiorcy, u których mogliśmy kupić owoce, warzywa, firany czy ubranka dla dzieci.

Kiermasz rozpoczęło przywitanie przybyłych przez Wice-Wójta Gminy Górno – Pana Arkadiusza Kubca oraz Kierownika Gminnego Ośrodka Kultury w Górnie – Panią Irminę Maliszewską.

Podczas Kiermaszu przeprowadzono dwa konkursy – na palmę wielkanocną oraz konkurs kulinarny.

Do konkursu „Smaki Wielkanocne” w szeregi stanęło 9 Kół Gospodyń Wiejskich, a przygotowały one:

KGW w Rakowie – Rakowskie jaja na żwirku

KGW Korale Radostowej w Bęczkowie – Wielkanocny Pasiak

KGW Górno-Parcele Parcelanki – Jaja faszerowane po Staropolsku

KGW w Leszczynach – Wianuszek Wielkanocny

KGW Radlinianki – Zwijaniec Wielkanocny

KGW Ekobabki z Cedzyny – Wielkanocny tort jajeczny

KGW Macierzanka z Miedzianej Góry – Kotlecik Wielkanocny

KGW Skorzeszanki – Wielkanocna wpadka z królikiem

KGW Wola Jachowa – Wielkanocna nioska

Jury w składzie:

Przewodnicząca – Lucyna Janicka – instruktor, szkoleniowiec, od kilkunastu lat związana z gastronomią, która swoje doświadczenie zdobywa pracując w najlepszych hotelach w Europie. Sama określa się jako „Człowiek z genem gościnności”,

Arkadiusz Kubiec – Wice-wójt Gminy Górno

Urszula Walczyk – Asystentka Kucharza z Klubu Seniora w Radlinie

Marianna Krzos – Radna Gminy Górno

Oceniali oni smak, wygląd, sposób podania, zgodność potrawy z okresem wielkanocnym oraz oryginalność. Werdyktem jury najlepszymi potrawami zgłoszonymi do konkursu „Smaki Wielkanocne” były dania przygotowane przez:

III miejsce – KGW w Leszczynach

II miejsce – KGW Skorzeszanki

I miejsce – KGW Ekobabki z Cedzyny

Żaden z podmiotów konkursowych nie wyszedł z pustymi rękami, każdy otrzymał od organizatorów upominek. Zaś sponsorami nagród głównych byli: za zajęcie III miejsca – bon o wartości 100 zł ufundowany przez ZUH Toporek Anna z Radlina, za zajęcie II miejsca – bon o wartości 150 zł ufundowany przez PHU Bahama Jadwiga Błaszczyk ze Skorzeszyc, za zajęcie I miejsca – bon o wartości 250 zł ufundowany przez ZUH Małgorzata Parszowska z Woli Jachowej. Zwycięscy mogą zrealizować bony na wymienioną kwotę w przedsiębiorstwach fundatorów nagród. Organizatorzy z całego serca dziękują sponsorom za współpracę i przekazanie nagród na potrzeby realizacji konkursu „Smaki Wielkanocne”.

Kolejny konkurs dotyczył „Tradycyjnej Palmy Wielkanocnej”. Tutaj również jury oceniało 9 podmiotów konkursowych którymi byli: KGW w Rakowie, KGW Korale Radostowej w Bęczkowie, Gminny Klub Seniora w Radlinie, KGW w Leszczynach, KGW Radlinianki, KGW Ekobabki z Cedzyny, KGW Macierzanka z Miedzianej Góry, KGW Skorzeszanki oraz KGW Wola Jachowa. Swoją przepiękną palme poza konkursem zaprezentowały również dzieci z grupy Słoneczek z Gminnego Żłobka w Cedzynie. Jury oceniało pomysłowość, inwencję twórczą, wielkość palmy, dobór materiałów i bogactwo zdobień, estetykę oraz nawiązanie do świętokrzyskich tradycji ludowych. Przewodniczącą jury konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną była Pani Janina Skotnicka – etnograf, kustosz Muzeum Narodowego w Kielcach

Anna Kołomańska – instruktor zajęć plastycznych GOK Górno

Ksiądz Tomasz Brożek – dyrektor Domu Rekolekcyjnego w Skorzeszycach

Anna Szczepańczyk – Radna Gminy Górno

Werdyktem jury poszczególne miejsca zdobyli:

III miejsce – KGW Leszczyny

II miejsce – KGW w Rakowie

I miejsce – KGW Skorzeszanki, których palma wnosiła prawie 8 metrów wysokości.

W tym konkursie również każdy podmiot dostał nagrodę, a sponsorem nagrody głównej był Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno.

Kiermasz Wielkanocny umilały nam nagrania naszych zespołów, mogliśmy wysłuchać płyt nagranych przez Zespół Śpiewaczy Górnianecki (2 płyty), KGW Radlinianki oraz płytę pana Władysława Ptoska Pedrycza.

Organizatorami wydarzenia pn. Kiermasz Wielkanocny był Wójt Gminy Górno – Pan Przemysław Łysak, który objął również patronat honorowy nad wydarzeniem oraz Gminny Ośrodek Kultury w Górnie.

Na zakończenie kiermaszu Ks. Tomasz Brożek złożył wszystkim zebranym wielkanocne życzenia.