„Czerwono-czarne stroje z okolic Gór Świętokrzyskich, barwne kostiumy Krakowiaków Wschodnich, a także skoczne polki i krakowiaki oraz popularne piosenki ludowe, a podtekście próba od ocalenia przed zapomnieniem tradycji i kultury ludowej naszego regionu. W trakcie koncertu widzowie dowiedzą się również, kim był patron […] Filharmonii” – Taka zapowiedź zachęcała do uczestnictwa w koncercie familijnym Filharmonii Świętokrzyskiej, który odbył się 25. Lutego 2018 roku. Pomysłodawcą i prowadzącym koncert był pracownik Goku-u – Samuel Borek. W realizacji koncertu i próbie zobrazowania świętokrzyskiej kultury ludowej uczestniczyły dwa zespoły: Dziecięcy Zespół Ludowy „Górne Nutki” oraz Zespół Pieśni i Tańca Morawica.
Celem koncertu było zapoznanie się z sylwetką Oskara Kolberga (patrona Filharmonii) oraz przedstawienie różnych elementów kultury ludowej rejonu kieleckiego. Koncert rozpoczął się uroczystym polonezem, następnie Samuel Borek przedstawił sylwetkę Kolberga i zapoznał publiczność z pierwszym elementem folkloru – tańcem. By lepiej zobrazować muzykę, taniec i gwarę świętokrzyską Górne Nutki zaprezentowały przed publicznością Filharmonii Suitę Kielecką. Skoczne melodie, ludowe teksty i radosne pląsy na scenie były elementem, który zachęcił, szczególnie najmłodszych odbiorców do włączenia się w tą ciekawą zabawę. Kolejnym akcentem koncertu była nauka tańca ludowego. Tym elementem zajęła się choreograf Górnych Nutek – Dorota Stawiarska, ubrana w strój ludowy. Swoim usposobieniem scenicznym i ubiorem zachęciła wszystkich do nauki podstawowych kroków krakowiaka. Podczas wystąpienia Górnych Nutek, jak i nauki tańca z Dorotą Stawiarską, skoczne polki, krakowiaki i oberki grał na akordeonie Grzegorz Michta. Po skocznych pląsach krakowiaka, Samuel Borek przeszedł do przedstawienia strojów ludowych. Dziewczynka z Górnych Nutek zaprezentowała się w ubiorze charakterystycznym dla naszej gminy. Ubrana w piękny i barwny strój sceniczny, który zachwycił publikę, dopełniła wizerunku narzucają zapaski i chustkę. Na koniec koncertu wszyscy występujący artyści razem z widownią wykonali w gwarze świętokrzyskiej przyśpiewkę ludową.
Naszym Gminnym artystom towarzyszyli przedstawiciele Samorządu oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Górnie z Wójtem – Przemysławem Łysakiem – na czele. Dobrej zabawy nie było końca, a kultura ludowa zaprezentowana przez przedstawicieli naszej Gminy odbiła się dużym echem w mediach.