Podsumowanie Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Górno

W Gminie Górno, 11 listopada 2023 roku było dniem wyjątkowym i pełnym uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Obchody rozpoczęto od uroczystej Mszy Świętej w Kościele pw. św. Wawrzyńca w Górnie, w której wzięły udział władze gminy, Gminny Ośrodek Kultury, poczty sztandarowe reprezentujące Szkołę Podstawową w Górnie oraz jednostki OSP w gminie. Atmosfera była nasycona duchem jedności i szacunku do historii.

Po mszy świętej, kościół stał się miejscem koncertu patriotycznego, w którym młode talenty Gminy Górno, Izabela Kopczyńska, Kornelia Krzysiek, Marcelina Kaleta, Pola Rubak, Jowita Matuszewska, Julia Partyka i Julia Szlufik zaprezentowały swoje umiejętności. Także Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz zespoły śpiewacze, KGW Leszczynianki, ZŚ Górnianecki i Gminny Zespół Śpiewaczy, wypełniły przestrzeń dźwiękami dumy narodowej, budząc ducha patriotyzmu wśród zgromadzonych.

Następnie uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik ofiar pacyfikacji w Górnie, gdzie odśpiewano Hymn Polski. Wójt Przemysław Łysak, razem z Radnymi gminy Górno, złożyli pod pomnikiem wieniec, upamiętniając ten szczególny dzień.

Tego dnia odbył się również “Bieg Niepodległości”, w którym wzięły udział dzieci z gminy Górno. To symboliczne wydarzenie było wyrazem szacunku dla 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizacja biegu została wsparta dofinansowana przez Fundację BGK w ramach programu “Sport na start” – edycja II.

Po emocjonującym biegu uczestnicy zgromadzili się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Górnie, gdzie czekał na nich pyszny poczęstunek, w tym tradycyjna grochówka. Atmosfera rozmów i śmiechu sprawiła, że wspólne spożywanie posiłku stało się dodatkowym elementem integracji społeczności.

Później nastąpiło podsumowanie projektu “Dziecięca Akademia Lekkoatletyczna”. Wójt gminy Górno osobiście wręczył uczestnikom Biegu Niepodległości pamiątkowe medale, dyplomy oraz nagrody. To nie tylko uhonorowanie ich wysiłku, ale także przypomnienie o wartościach, które symbolizuje dzień Niepodległości.

Bieg Niepodległości został  dofinansowany przez Fundację BGK w ramach programu “Sport na Start” – edycja II.

Ten dzień w Gminie Górno nie tylko uczcił historię, ale także zjednoczył społeczność w duchu patriotyzmu i szacunku dla dziedzictwa narodowego.  Dziękujemy wszystkim za udział w uroczystościach.

Dziękujemy także strażakom z OSP za pomoc w zabezpieczeniu trasy Biegu Niepodległości oraz Z.O.Z. Górno, za zapewnienie zabezpieczenia medycznego podczas wydarzenia.