trasa Nordic Walking już otwarta

W niedzielę, 13 września, odbył się rajd Nordic Walking, który inaugurował otwarcie nowej ścieżki spacerowej. Radj odbył się dzięki współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Górnie, Lokalnej Grupie Działania “Wokół Łysej Góry”, Projekt  tras opracowała firma Stacja Zdrowie – Nordic Walking. Trasy są certyfikowane przez Polską Federację Nordic Walking. O godzinie 15.00 rozpoczęła się rozgrzewka, gdzie wszyscy przybyli dostali potężną dawkę wiedzy dotyczącej popawności używania kijków, rozrzewki i poprawnego chodzenia. Uczestnicy z zapałem przeszli sześciokilometrową ścieżkę spacerową, która wiedzie od parkingu przy tamie nad Zalewem w Cedzynie, następnie przez parking przy bazie Śwopr, potem uczestnicy szli lasem przy brzegu rzeki Lubrzanki, przez kładkę. Trasa kończy się przy drodze w Leszczynach-Skała.  Oprócz chodzenia z kilkami, trenerze pokazali jak można je wykorzystać przy rozgrzewce, przy ćwiczeniach rozciągających, przy ćwiczeniach siłowych, jakie ćwiczenia możemy wykonywać w parach z użyciem kijków oraz jakie zabawy integrujące stworzyć przy użyciu kijków. Sport ten to nie tylko wysiłek fizyczny ale i świetna zabawa. Trenując Nordic-Walking możemy podziwiać dziewicze tereny Gminy Górno. Cała trasa Cedzyna-Leszczyny Skała oznaczona jest zielonym symbolem.

Mapki tras Nordic Walking na z terenu gmin Górno, Bieliny, Masłów, Bodzentyn, Łączna, Suchedniów oraz Wąchock dostępne są w biurze GOK Górno (Górno 79a). Chętnych zapraszamy do ich odbioru. 

W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron. Z tego powodu osoby go uprawiające angażują więcej partii mięśni, chociaż mniej intensywnie. Mięśnie (m.in. klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, ramion i brzucha) są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. Szczególnie: rozwija się siła i wytrzymałość ramion, łatwość wchodzenia na wzgórza, spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu, zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami, redukuje nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy, co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami, odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych. Nordic walking można uprawiać bez względu na wiek, kondycję czy tuszę, zarówno nad morzem, w lesie, parku oraz w górach – przez cały rok.

Badania wykazały, że dobry trening techniki nordic walkingu pozwala osiągnąć takie korzyści zdrowotne jak: usprawnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, odciążenie stawów w tym dolnego odcinka kręgosłupa, zwiększenie poboru tlenu przeciętnie o 20 do 58%, w zależności od intensywności wbijania kijków. Rozwija też wszystkie mięśnie kończyn dolnych, prostowników kończyn górnych, wzmacnia mięśnie tułowia, ramion i barków, zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa i łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków. Niewielkie obciążenie stawów u osób ćwiczących nordic walking sprawia, że jest zalecany osobom otyłym. Nie pogarsza także stanu obolałych stawów, zwłaszcza kolanowych. Ponadto w porównaniu ze zwykłym chodem, uprawiający nordic walking spala przeciętnie od 20 do 40% więcej kalorii. Kijki pomagają również w utrzymaniu lepszej postawy, równowagi i stabilności podczas chodu.

Zacznij swoją przygodę z Nordic Walking już dziś! 🙂

 

informacje ogólne udostępniono ze strony wikipedii.

Udostępni post na :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Skip to content